cinselhastalik.com
cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) konusunda bilinmesi gerekenler

arama yap

Doğru arama yapın, aradığınızı bulun...

hamilelik tv
dünyanın hamilelik dönemi ile ilgili ilk televizyonu...
www.hamilelik.tv
 

 
Dr. Kağan Kocatepe'den Muayene Randevusu Almak İçin Tıklayın
Ana Sayfa
CYBH
CYBH-Genel Bilgiler
CYBH-Hastalıklar-I
CYBH-Hastalıklar-II
CYBH-Korunma
Genital Siğiller
Genital Uçuk (Herpes)
Genital Yara-Frengi
Hepatit B
Bel Soğukluğu (gonore)
Pelvik Enfeksiyonlar
Vajinitler
Şankroid (yumuşak yara)
Granuloma inguinale
Mikoplazma
Molluskum
AIDS
Kasık biti ve uyuz
Diğer
TAMAMLAYICI BİLGİLER
Jinekolojik Muayene
Papsmear Testi
Genital Hijyen
Cinsel Yaşam ve Bakteriler
Üreme Sağlığı
Rahimağzı Kanser Öncüsü Lezyonları
Doğru Prezervatif Kullanımı
KADIN SAĞLIĞI LİNKLERİ
gebelik.org
jinekoloji.net
hormonlar.com
aileplanlama.com
ikizgebelik.com
gebelik.net
menopoz.net
jinekoloji.org
hamilelik.tv
drkocatepe.com
tulinkocatepe.com
  Genital Bölgede Yara (Frengi)  
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) çok çeşitli belirtiler verebilirler. Bu belirtiler arasında en önemlileri kadınlarda vajinal akıntı, kasık ağrısı, dış genital bölgede tek veya çok sayıda ağrılı veya ağrısız lezyonlar, kasık lenf bezlerinde şişme sayılabilir. Erkeklerde de yine penis ucundan akıntı ve yukarıda sayılan diğer belirtiler gözlenebilir.

CYBH grubunda yer alan frengi, bu grup hastalıklar arasında erken dönemde başvurulduğunda nispeten kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. Aksine, ilk belirtiler göz ardı edildiğinde hastalık organ hasarına ve böylece kalıcı bazı hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle herkesin frenginin ve elbette diğer CYBH'lerin belirtileri hakkında duyarlı olması önemlidir.

Frengiye neden olan bakteri (treponema pallidum) hastalığı taşıyan biriyle temastan yaklaşık 3 hafta sonra, bakterinin girdiği bölgede mercimek büyüklüğünde kırmızı, ağrısız bir kabarıklık oluşturur. Daha sonra bu kabarıklık derinleşerek frengi ülseri adı verilen "yara" şeklindeki ağrısız lezyonu meydana getirir. Bu ülser 4-6 hafta içinde iz bırakmadan iyileşir. Bu ilk belirti belli bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalktığından bazı hastalar bunu hatalı bir şekilde iyileşmiş olma yönünde değerlendirler. Halbuki bakteri vücuttadır ve çoğalmaya devam etmektedir. Frenginin belki de en kolay tanınabilen bu belirtisi, hastalığın en kolay tedavi edildiği başlangıç döneminde meydana gelen ve asla ihmal edilmemesi gereken bir belirtidir.

Genital bölgede yara yalnızca frengiye bağlı değil, diğer bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklara bağlı da oluşabilir. Bu nedenle genital bölgede ister ufak, ister büyük, ister ağrılı, ister ağrısız, ister iyileşen, isterse devam eden her türlü lezyon doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Kadınlar böyle durumlarda öncelikle kadın-doğum uzmanına, erkekler ise üroloji (bevliye) uzmanına başvurmalıdırlar. Kesin tanı ve tedavi bu branş doktorlarının ilk incelemesi sonucu hastayı gerekli durumlarda cildiye uzmanına göndermesiyle gerçekleşir.

copyright © 2008-2100 cinselhastalik.com. Tüm hakları saklıdır. uyarı     Dr. Kağan Kocatepe hakkında